0
Your Cart

Velikosti monitorů

Velikost monitoru neboli úhlopříčka je je udávána v palcích. Tento údaj se odvíjí od toho, k čemu budete monitor primárně využívat a jestli na něj máte na pracovním stole dostatek místa. Za univerzální velikost je dnes považována úhlopříčka 24″ až 27″. Takto velký monitor je ideální pro práci, ale také pro multimediální zábavu. Menší monitory jsou vhodné spíše pro nenáročné domácí použití nebo jako dva monitory vedle sebe. Naopak úhlopříčka nad 27″ je pro ty, kdo pracují s grafickými programy a nebo si chtějí dopřávat jedinečného herního zážitku.

V kombinaci s velikostí monitoru si lze povšimnout odlišného poměru stran. Dnes už jen ojediněle narazíte na poměr 4:3, i když tento parametr mnohým vyhovoval především v rámci kancelářských úkonů. Daleko častěji objevíte širokoúhlé monitory s poměrem stran 16:9 a 16:10. Výjimkou není ani extrém v podání poměru 21:9. Ten cílí spíše na multimédia.

S velikostí monitoru úzce souvisí i rozlišení. Čím větší bude, tím jemnějšího se vám dostane zobrazení. Na druhou stranu větší rozlišení rovná se větší zobrazovací plocha a menší údaje, jako text a ikony na ploše. I s tím je třeba počítat vůči velikosti monitoru. Dnes je za běžný standard považováno FullHD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů, a to primárně pro monitory o velikosti 21“ až 27“. Menší rozlišení vás připravuje o jistý komfort, ale jde o hodně individuální záležitost. Vývoj se ubírá směrem k 2K a 4K rozlišením.

Úhlopříčka a rozlišení

Úhlopříčka monitorů se udává v palcích – 1″ = 2,54 cm. Velikost monitoru vybírejte především podle využití:

  • Pro kancelářskou práci lze při omezeném rozpočtu doporučit monitory s uhlopříčkou 20″ a méně, vhodnější jsou však 22″, které zobrazí větší množství informací.
  • Univerzální velikost je kolem 24″, hodí se na práci i sledování filmů či hraní her.
  • Úhlopříčky o velikosti 27″ a více už nabízejí realistický obraz, který ocení grafici, fotografové i náruživí hráči.

Na základě vybrané úhlopříčky monitoru pak snadno určíte správné rozlišení. Rozlišení jde sice na monitorech případně zmenšit, jakákoliv manipulace s touto hodnotou ale končí snížením kvality obrazu.

VelikostIdeální rozlišeníVyužití
20″ a méně1024 x 768 px (XGA)Pro nenáročné uživatele
22″1920 x 1080 px (Full HD)Prohlížení internetu, hry a sledování filmů
24″2560 x 1440 px (2K)Univerzální volba pro práci i zábavu
27″ a více2096 x 2160 px (4K)Grafika, úprava fotografií a editace videa

Poměr stran

Většina LCD monitorů nabízí standardní poměr stran 16:9 či 16:10, ty jsou pohodlné pro práci, sledování filmů i hraní her. Roste také obliba širokoúhlých monitorů s poměrem 21:9, postarají se o skvělý filmový zážitek a zároveň nabízí alternativu ke dvěma monitorům na stole. Extrémně širokoúhlé obrazovky se zakřivením ocení zejména profesionálové a nároční hráči.

Odezva

Odezva udává dobu, během které monitor zvládne překreslit změnu obrazu. Čím nižší tato hodnota je, tím ostřejší je obraz v rychlých scénách. Tento parametr je obzvlášť důležitý pro herní monitory, u kterých by se měl pohybovat od 2 do 5 ms. Pro běžnou práci s multimédii vám bude vyhovovat libovolný přístroj s odezvou okolo 10 ms.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence vyjadřuje počet snímků, které monitor překreslí za jednu vteřinu, což má zásadní vliv na plynulost obrazu.

  • Pokud rádi sledujete filmy a hrajete hry, pro dokonale plynulý obraz hledejte monitory s frekvencí 100 Hz a více.
  • Pro běžnou práci na počítači je 60 Hz naprosto dostačující.

Pozorovací úhly

Každý PC monitor má maximální úhel, ze kterého dobře uvidíte obraz. Tento parametr je pro vás podstatný ve chvíli, kdy budete sledovat monitor i z jiných úhlů než přímo před obrazovkou. Pro kancelářskou práci si vystačíte s pozorovacím úhlem okolo 160°, pro pohodlné sledování filmů ve dvou či při hraní her je pak ideálních 170°.

Typy displejů monitorů

U LCD monitorů existují tři základní zobrazovací technologie, přičemž každá z nich se liší v kvalitě zobrazení barev, ostrosti i pozorovacích úhlech.

Typ paneluKontrastBarvyOdezvaPozorovací úhly
TN++++
IPS a S-IPS+++++++++++
MVA/PVA++++++++

TN technologie

TN panely patří mezi nejstarší technologii LCD panelů, stále však zůstávají nejrozšířenějším typem, a to hlavně díky nízké ceně. Nemají ale příliš jasné barvy, hůře se zobrazuje černá barva, která má šedý nádech a disponují horšími pozorovacími úhly.

IPS a S-IPS

Tyto monitory vynikají výborným zpracováním barev i pozorovacími úhly, což z nich v současnosti činí nejkvalitnější monitory a panely na trhu. Ideální jsou hlavně pro ty, kteří pracují s fotografiemi a grafikou. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena.

PVA/MVA

PVA/MVA monitory mají o něco méně kvalitní zpracování barev, nicméně jsou cenově výhodným kompromisem mezi dražší S-IPS technologií a zastaralými TN panely. Nabízí dobré zobrazení barev, kontrast i pozorovací úhly – do kanceláře a pro méně náročné uživatele zcela dostačující.