0
Your Cart

Velikost displeje tabletů

Tablety nejčastěji disponují úhlopříčkou obrazovky pohybující se kolem 10 ”.  Na trhu existují stovky modelů různých značek s nejrůznější výbavou a několika platformami. Tři nejčastější velikosti tabletů: 10, 8 a 7 palců.

Úhlopříčka displeje tabletů

Hlavním znakem, který odlišuje jinak velmi podobné kategorie tabletů, je velikost jejich displeje. Úhlopříčka může nabývat rozměrů od 6 palců, kde hraničí s přerostlými smartphony (tzv. phablety), až po zhruba 13 palců, kdy se jedná už o opravdu velká zařízení se specifickým využitím, např. k práci s různými grafickými aplikacemi. Nejběžnějšími rozměry jsou ovšem tablety s úhlopříčkami 7 a 10 palců, nově se také prosazuje „kompromisní“ kategorie 8palcových tabletů.

Jak se vyznat v tabletech? a jak si vybrat správný tablet?

Na to odpovídáme ve speciálním článku.

Éru tabletů odstartoval v roce 2010 iPad. Příznivci tabletů oceňují jejich snadnost použití i mobilitu. 6″ až 7″ tablety jsou lehké, 8″ až 10″ představují skvělý kompromis mezi mobilitou a použitelností a velké 12″ tablety jsou určené pro práci.

Rozlišení displeje

Při pořizování tabletu se nesmí zapomenout ani na jeho rozlišovací schopnosti, na tom totiž závisí ostrost obrazu. Z obecného hlediska lze říci, že čím má displej více pixelů (zobrazovacích bodů), tím je větší rozlišení i lepší ostrost obrazu.

Nejnižší rozlišení se pohybuje kolem 480 x 800 bodů, zatímco horní hranice je někde na 2560 x 1600 bodů. Dokonce už můžete narazit i na tablety s ultravysokým rozlišením, které má neuvěřitelných 2732 x 2048 bodů. To už je pořádně ostrý obraz na sledování vašich oblíbených filmů co říkáte?

Co se týká rozlišení, rozhodně si dejte s výběrem záležet a v první řadě myslete na své oči, které si chcete určitě udržet co nejdéle zdravé. Jednoznačně nejvhodnější je Full HD zobrazení, kterého dosáhnete s tím správným rozlišením.

S rozlišením minimálně 1024 x 720 bodů si vystačíte u malých tabletů, zatímco u větších displejů, které mají kolem 9″, by to mělo být nejméně 1920 x 1080 bodů. Zlatá střední cesta jsou tablety s úhlopříčkou cca 8″, kde je doporučování zobrazení (rozlišení) minimálně 1280 x 800 bodů.