0
Your Cart

Jak koupit správnou velikost kalhot?

Zvolit správnou velikost kalhot je někdy velká věda. Výrobci uvádějí velikosti v různých měrných jednotkách – centimetrech nebo palcích. V Evropě známe EU číslování ale také francouzské, italské a britské. Různé tabulky velikostí kalhot platí pro muže, jiné pro ženy i děti. Shrnuli jsme do podrobného návodu, jak najít správnou velikost kalhot pro všechny. Poradíme, jak se správně změřit. Jak spočítat odpovídající velikost. A jak přepočítat odlišné typy číslování.

Jak se orientovat ve velikostech kalhot

1. Pro zjištění velikosti kalhot si změřte obvod pasu (W) a délku vnitřní nohavice (L)

2. Džíny a kalhoty pro americký trh jsou značeny W(xx)/L(yy), např. W34/L30. Pro převod na EU a Českou velikost vynásobte 2,54x nebo použijte převodní tabulku

3. Pas měříme v nejužším bodě – nad kyčlemi a pod pupíkem. Délku měříme od rozkroku k zemi/patě, nebo ke kotníku dle požadované délky

4. Velikosti kalhot se liší podle značky, země původu a střihu. Společné standardy neexistují.

Jak se správně změřit na kalhoty

Výrobci udávají velikosti kalhot dvěma údaji: obvod pasu a vnitřní délku nohavice (od rozkroku). Pas si hravě změříte sami. Pokud máte na sobě kalhoty, tak měřte obvod pasu těsně nad opaskem. Optimální poloha pro měření je přesně mezi kyčlemi a pupíkem. Vnitřní délku nohavice měříme od rozkroku podél vnitřního stehna k patě. Společenské oblekové kalhoty měříme zpravidla až k patě. Módní kalhoty – chinos, džíny můžeme nosit kratší – třeba jenom ke kotníkům. Zvažte, jaký typ obuvi nejčastěji nosíte – nízkou, nebo kotníkovou?

Pravděpodobně máte v šatníku alespoň jedny dobře padnoucí kalhoty. Místo měření tělesných rozměrů přeměřte kalhoty v pase a vnitřní délku nohavice od rozkroku ke spodnímu švu a máte hotovo.

Získali jsme tedy dva rozměry v centimetrech. Na etiketě konfekčních kalhot budou uvedeny s lomítkem, nebo pomlčkou, buď v centimetrech, na džínech v palcích.

Tip: Pokud vybíráte oblekové a společenské kalhoty, pak mějte na paměti, že jak spodní tričko/tílko, tak pánskou košili zastrčíme do kalhot. K naměřenému obvodu pasu tak přičtěte alespoň ½ cm.

Jak správně změřit velikost kalhot?

Pokud si stále nejste jisti, máme pro vás samostatný článek jak správně změřit velikost kalhot.

Džíny – velikosti kalhot v palcích vs. metrický systém

Rozměry džínů jsou zpravidla udávány v palcích. Nejčastější pánská velikost je 34-30, tj. pas 34″ a rozkrok 30″. Tj. 86 cm v pase a 76 cm délka vnitřní nohavice (a nějaké drobné po vynásobení 2,54). Někdo z nás si pamatuje svůj rozměr v palcích, někdo v cm. Většina populace netuší.

Na etiketách džínů najdeme tedy zkratky W/L – Waist/Length. V palcích jsou konfekční hodnoty od 26″ do 48″. Délky v rozkroku mezi 30″ až 36″. Kombinací délek pasu a nohavic je mnoho. Je tedy pravděpodobné, že si vyberete správně.
Dámské, pánské i dětské velikosti jsou značeny shodně. Rozlišujeme tedy dámské a pánské střihy.

Italské číslování kalhot

Italský výrobce, respektive asijský výrobce pro italskou módní značku, udává rozměry v EU velikostech – v cm, ale střih bývá užší. Pokud si toho je výrobce vědom, uvede navíc, že se jedná o střih Slim Fit.

Francouzské číslování kalhot

Francouzi používají jiné číslování než je běžné v EU. Logiku to nemá. Převodní tabulku velikostí uvádíme v tomto textu výše.

Americké a Britské číslování

Veškeré velikosti jsou uváděny buď v palcích, nebo přímo písmeny – XL apod. Buď si pamatujete svoje rozměry v palcích – stačí se podívat na džíny ve skříni. Nebo si přepočítáte obvod pasu v centimetrech do palců – naměřené cm děleno 2,54.

Noste správně padnoucí kalhoty

Výběr vhodné velikosti kalhot je pravděpodobně nejtěžší disciplínou při nákupu oblečení. Věnujte čas přeměření Vašich tělesných proporcí, nebo osvědčených kalhot a v obchodech dobře vybírejte. V dobře padnoucích kalhotách se budete vždy cítit spokojeně ať již jdete, stojíte, sedíte nebo ležíte. Je jedno, jestli jste dlouzí, krátcí, štíhlí nebo kulatí.