Přečtěte si, co se hodí vědět, než vyberete sjezdové nebo běžecké lyže.
V minulosti se jezdilo na rovných lyžích, jejich velikost byla výrazně vyšší než výška lyžaře. V předminulé dekádě došlo k zatím nevratnému nástupu lyží carvingových, kdy se průměrná velikost lyží postupně snižovala a v minulé dekádě padla až na pomyslné dno. V posledních letech se vhodná délka lyží mírně zvyšuje.
Jakou zvolit délku lyží?
Momentálně žádná přesná definice délky lyže neexistuje. Při výběru vhodné velikosti lyže je zásadní výška lyžaře. Dále musíme přihlédnout k dovednosti lyžaře a také zohlednit typ lyže. Následující vodítko tak bude nejlépe pasovat na univerzální lyže, allround modely a také na modely určené přímo pro dámy. Ženy si mohou vybírat jak z unisex modelů, tak i z modelů určených přímo pro ně, které si rády objednávají pro jejich snazší ovládání, nižší hmotnost a specifický design. Jen pozor na velmi krátké lyže. Vázání je posunuto více vzad a délka patek při hranění pak bývá nedostatečná!
U freeridových lyží, lyží allmountain a lyží na delší oblouk (race carvery, dříve obřačky) je vhodné, aby lyže byla delší, než je uvedeno níže. Naopak u lyží pro krátký oblouk (slalomek) jsou ideální lyže ještě kratší.
U začátečníka bych volil lyže klidně o 10 – 15 cm kratší než je výška lyžaře. Dále bych doporučil měkčí lyže a střední radius zatáčení.
Mírně až středně pokročilý lyžař by se měl cítit nejlépe na lyžích o 5 – 10 cm kratších než sám měří. Výběr druhu lyže je u něj širší. Pokud se chce dále zdokonalovat, tak není vhodné jezdit na těch nejměkčích lyžích dostupných na trhu. Fenoménem posledních let pro běžné ježdění na sjezdovce i mimo ni, tvrdé sjezdovce, rozměklém sněhu ale i prašanu, jsou univerzální lyže z kategorie allmountain.
Středně pokročilý lyžař až expert už sám ví co je mu nejbližší a délku a typ lyže si vybere podle svých preferencí.
Aby to nebylo ještě tak jednoduché, tak spousta nových lyží má změněný průhyb lyže – ROCKER. Jedná se o podélný průhyb lyže, kdy se vlastně zkracuje aktivní hrana. U nezatížené lyže se špička a pata lyže nedotýká podkladu. Lyže se stává jakoby kratší a točivější. Lyže tedy může být delší a zatáčí se s ní lépe.
U dětských lyží stále platí zavedené pravidlo výběru velikosti, kdy by dětské lyže měly být o 10 – 15 cm kratší než měří dítě, u nejmenších dětí v rozmezí 2 – 3 roky klidně ještě o několik dalších centimetrů kratší.