0
Your Cart

Velikost displeje mobilu

Trendem dneška v případě smartphonů je zvětšování velikosti jejich displejů. Pryč jsou doby, kdy jsme se na svých telefonech dívali na jednořádkové displeje, a tak se dnes setkáme se 4″ (touto úhlopříčkou disponuje např. iPhone SE), 5″ (do této kategorie spadá i celkem „lidový“ Xiomi Redmi Go) a dokonce i modely se 6,5 palci. Mezi takové telefony patří třeba iPhone XS Max.   

S velikostí displeje ruku v ruce roste i velikost samotného zařízení, což však může být pro někoho nevýhoda. Jednou z nich je, že obří placka se hůře přenáší. 4palcový chytrý telefon lze ovládat i jednou rukou, větší displej však již vyžaduje zapojení obou rukou. Větší displej je však skvělý na surfování na internetu, hraní her nebo sledování videa či fotografií. Zařízením s displejem mezi 5 a 7 palci se někdy také říká phablet, tedy něco mezi phone a tablet

Hudbou blízké budoucnosti se stávají tzv. bezrámečkové telefony, resp. snaha výrobců kompletně eliminovat rámečky telefonů a tím zvětšit displeje, aniž by docházelo k bobtnání rozměrů samotných přístrojů. Skutečné bezrámečkové telefony (tedy takové, jejichž přední stranu tvoří pouze displej bez jakýchkoliv dalších prvků, tedy i tzv. výřezu – notche -, do něhož dnes výrobci standardně ukrývají přední kameru atd.) jsou zatím pouze ve fázi prototypů a konceptů. Jisté však je, že je v nich budoucnost. Honba za většími displeji je zřejmá, uživatelé zároveň chtějí zachovat kompaktní rozměry telefonů.

Na tento trend navazují i designéři, kteří si pohrávají s myšlenkou skládacích telefonů. Tedy něco v duchu „velký displej složený do malé kapsy“. Zajímavou cestou mohou být i ohebné displeje – o těch už se uvažuje naprosto seriózně a v podstatě se čeká, až budou dostupné potřebné technologie.

Velikosti SIM karet

podívejte se také tabulku velikostí SIM karet.

Displej

Při výběru telefonu je jedním z prvních kroků volba velikosti displeje, přičemž jejich velikost se postupem času neustále zvětšuje. Ruku v ruce s tím rostou i rozměry samotných telefonů, ne ale tak výrazně, jak by se mohlo zdát. Výrobci totiž vydávají telefony se stále tenčími rámečky kolem displeje. Pro taková zařízení se vžilo označení bezrámečkové telefony. Do stejného těla se umístí větší displej, což je praktické a zároveň to dobře vypadá.

Dnes je běžný poměr stran obrazovek 18 : 9 (nebo také 19 : 9, 20 : 9 apod.), který nahradil zastaralý 16 : 9. Takové telefony jsou protaženější, tedy stále vyšší při zachování stejné šířky. To znamená, že na větší displeje se vejde více obsahu, ale zároveň se telefony dobře drží v ruce, protože nejsou tak široké.

Běžným designovým prvkem je vykrojení displeje neboli notch. Říká se mu také výkus či výsek a u každého telefonu má jiný tvar nebo i umístění. Z funkčního hlediska je jedno, zda je uprostřed, nebo na straně. Vždy jsou v nich schované selfie kamerky či senzory pro odemykání telefonu obličejem. Výrobci by se ale nejradši notchů zbavili úplně, aby displej nic „nerušilo“. Proto se již experimentuje s fotoaparáty za zobrazovací vrstvou displeje. Na jejich zavedení do běžného prodeje si ale ještě musíme počkat.

Velikosti displejů chytrých telefonů

  • 4,4″ a méně – telefony s touto úhlopříčkou v dnešní době najdete jen zřídka. Mezi zástupce patří například odolný telefon Cubot King Kong Mini nebo Alcatel U3 2019.
  • 4,5″ až 5,4″ – telefony s těmito displeji se pořád dobře ovládají jednou rukou. Jedněmi z mála zástupců této kategorie velkosti displejů jsou iPhone 12 mini nebo odolný CAT S31. Dříve byly tyto úhlopříčky považovány za velké, dnes už patří mezi malé, přesto mají mnoho příznivců.
  • 5,5″ až 5,9″ – rozmezí úhlopříček, které ještě například v roce 2015 patřily mezi velké, dnes už je ale považujeme maximálně za středně velké. V této kategorii se pohybují například Google Pixel 4a nebo iPhonu 11 Pro. S ovládáním jednou rukou zde už nejspíš budete mít potíže, pořád to ale do jisté míry jde.
  • 6″ až 6,4″ – jedny z nejoblíbenějších úhlopříček. Nabízí kompromis velikosti pro snadné ovládání a zároveň pro sledování filmů, hraní her, surfování na internetu a další činnosti. Paradoxem může být fakt, že i některé telefony s těmito úhlopříčkami mají kompaktní rozměry.
  • 6,5″ a více – tuto úhlopříčku má většina výrobců vlajkových lodí, ale hodně telefonů střední třídy. Jejich výhodou je pochopitelně velká zobrazovací plocha, ale i baterie a tím pádem delší výdrž.

Pokud si myslíte, že velká úhlopříčka nutně musí znamenat velké zařízení, dnes už tomu tak nemusí být. Mnoho mobilů má rámečky zredukované, takže se do téměř stejně velkého těla vejde větší displej.

Technologie displeje

OLED displeje jsou momentálně to nejlepší na trhu. Dělí se do dvou kategorií na základě použité matrice.

  • AMOLED – obsahují aktivní matrici. Od ostatních zobrazovacích technologií se odlišují zejména velmi věrným zobrazením černé barvy, díky němuž dosahují bezkonkurenčních kontrastů. To včetně širokých pozorovacích úhlů, nízké spotřeby baterie a nízké odezvy.
  • P-OLED – displeje s pasivní matricí. Jsou jednodušší a levnější konstrukce. Používané zejména v chytrých hodinkách a malých displejích.
  • Super AMOLED – je patent společnosti Samsung. Senzory dotyku jsou přímo na AMOLED panelu, čímž Samsung dokázal zúžit AMOLED displeje svých telefonů na minimum.

LCD displeje mají obecně vyšší spotřebu energie než OLED displeje. Jejich konstrukce je ale mnohem levnější, a proto se s LCD displeji setkáváme právě u levnějších modelů.

  • Super LCD – vynikají svým zobrazením světlých barev a nízkou spotřebou. Velkou výhodou je minimální vzdálenost mezi samotným displejem a krycím sklem.
  • IPS – velmi věrné zobrazení široké škály barev s nejlepšími pozorovacími úhly. Jedná se o nejrozšířenější technologii mezi mobilními telefony a najdeme ji u většiny modelů střední třídy.
  • TFT – ačkoliv se nejedná o novou technologii, zejména modely z nižší střední třídy se k ní v poslední době vrací. Kvalitou sice nedosahuje na úroveň IPS panelů, má však rychlejší odezvu, což někteří uživatelé preferují.
  • TN – starší LCD technologie, hojně využívaná zejména u monitorů stolních počítačů. Jsou velmi levné na výrobu a mají vysoký jas a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak špatné pozorovací úhly. Najdeme je zejména u starších a levnějších telefonů a tabletů.

Poměr stran displeje

Poměrů stran displeje je několik. V podstatě ani neexistují žádná omezení a výrobci se často pouštějí do experimentů. Ve většině případů ovšem narazíte na:

  • 18 : 9 – moderní poměr stran, který se objevuje u velké většiny dnešních smartphonů.
  • 18,5 : 9 – jeden z „patvarů“, se kterými přišli výrobci mobilních telefonů, aby se odlišili. To však vůbec nevadí a není třeba se tomuto poměru jakkoli vyhýbat.
  • 19 : 9 – častý poměr, který běžně přerůstá i v 19,5 : 9 nebo 20 : 9. Čím větší poměr je, tím je displej protaženější.
  • 16 : 9 – nyní již zastaralý poměr, který se už u nových telefonů neobjevuje.
  • 4 : 3 – starý poměr stran, který můžeme vidět u tlačítkových telefonů.

Úhlopříčky displejů chytrých telefonů

Nejčastěji používanou velikostí úhlopříčky u displejů smartphonů je 6 ”, zatímco tablety nejčastěji disponují úhlopříčkou pohybující se kolem 10 ”. V případě notebooků se nejčastěji setkáme s úhlopříčkami 13 ” a 15,6 “.

Srovnání velikosti uhlopříček všech iPhonůVelikost displeje iPhone