Velikost displeje mobilu

Trendem dneška v případě smartphonů je zvětšování velikosti jejich displejů. Pryč jsou doby, kdy jsme se na svých telefonech dívali na jednořádkové displeje, a tak se dnes setkáme se 4″ (touto úhlopříčkou disponuje např. iPhone SE), 5″ (do této kategorie spadá i celkem „lidový“ Xiomi Redmi Go) a dokonce i modely se 6,5 palci. Mezi takové telefony patří třeba iPhone XS Max.   

S velikostí displeje ruku v ruce roste i velikost samotného zařízení, což však může být pro někoho nevýhoda. Jednou z nich je, že obří placka se hůře přenáší. 4palcový chytrý telefon lze ovládat i jednou rukou, větší displej však již vyžaduje zapojení obou rukou. Větší displej je však skvělý na surfování na internetu, hraní her nebo sledování videa či fotografií. Zařízením s displejem mezi 5 a 7 palci se někdy také říká phablet, tedy něco mezi phone a tablet

Hudbou blízké budoucnosti se stávají tzv. bezrámečkové telefony, resp. snaha výrobců kompletně eliminovat rámečky telefonů a tím zvětšit displeje, aniž by docházelo k bobtnání rozměrů samotných přístrojů. Skutečné bezrámečkové telefony (tedy takové, jejichž přední stranu tvoří pouze displej bez jakýchkoliv dalších prvků, tedy i tzv. výřezu – notche -, do něhož dnes výrobci standardně ukrývají přední kameru atd.) jsou zatím pouze ve fázi prototypů a konceptů. Jisté však je, že je v nich budoucnost. Honba za většími displeji je zřejmá, uživatelé zároveň chtějí zachovat kompaktní rozměry telefonů.

Na tento trend navazují i designéři, kteří si pohrávají s myšlenkou skládacích telefonů. Tedy něco v duchu „velký displej složený do malé kapsy“. Zajímavou cestou mohou být i ohebné displeje – o těch už se uvažuje naprosto seriózně a v podstatě se čeká, až budou dostupné potřebné technologie.

Úhlopříčky displejů chytrých telefonů

Nejčastěji používanou velikostí úhlopříčky u displejů smartphonů je 6 ”, zatímco tablety nejčastěji disponují úhlopříčkou pohybující se kolem 10 ”. V případě notebooků se nejčastěji setkáme s úhlopříčkami 13 ” a 15,6 “.

Srovnání velikosti uhlopříček všech iPhonůVelikost displeje iPhone