Nabízíme přehled velikostí SIM karet. S postupným vývojem mobilních telefonů se měnily i požadavky na velikost SIM karty, která se tak stále zmenšovala.
- SIM – 54 mm x 85,6 mm (už není běžně používána, výrobní číslo je na samotné SIM)
- MiniSIM – 15 mm x 25 mm (výrobní číslo je na samotné SIM)
- MicroSIM – 12 mm x 15 mm (výrobní číslo je na samotné SIM)
- NanoSIM – 8,8 mm x 12,3 mm (výrobní číslo je na samotné SIM)
- eSIM – virtuální SIM karta
Co je to SIM?
SIM karta (SIM je zkratka z anglického subscriber identity module) je účastnická identifikační karta podle standardu 3GPP TS 51.011 (původně ETSI GSM 11.11) sloužící k identifikaci účastníka v mobilní síti.
SIM karta umožňuje uživateli jednoduše měnit mobilní telefony – vložením SIM karty do telefonu se zpřístupní všechny služby, které má daný účastník aktivované (pokud je podporuje mobilní telefon).
Co je to eSIM?
eSIM je vestavěná elektronická SIM karta (embedded SIM), která je v podobě čipu umístěná ve vybraných typech zařízení.
Pokud potřebujete jinou velikost sim než máte, a vaše sim nelze vyloupnout za menší, je potřeba vyměnit SIMkartu. Požádejte svého mobilního operátora o příslušnou velikost.
Nano-SIM karta
iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
iPhone SE (2. generace)
iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
iPhone XS, iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8, iPhone 8 Plus
iPhone 7, iPhone 7 Plus
iPhone 6s, iPhone 6s Plus
iPhone 6, iPhone 6 Plus
iPhone SE (1. generace)
iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5
Micro-SIM karta
iPhone 4s
iPhone 4
SIM karta
iPhone 3GS
iPhone 3G
iPhone
eSIM
V některých zemích a oblastech mají některé modely iPhonu funkci eSIM.
Nano-SIM karta
iPad (5. generace a novější)
iPad Pro (všechny modely)
iPad Air (všechny modely)
iPad mini (všechny modely)
Micro-SIM karta
iPad (4. generace)
iPad (3. generace)
iPad 2
iPad
Pokud by se ale našel někdo, komu se nechce chodit na pobočky, nebo objednávat novou SIM přes internet, je tu samozřejmě i možnost vyříznout si menší kartu doma svépomocí. Postupovat se dá dvěma způsoby. Na začátek vás musím upozornit, že ani jeden z těchto postupů není stoprocentní, a proto si nejdříve veškeré údaje na SIM kartě zazálohujte.
První varianta je vystřihnutí Micro nebo NanoSIM pomocí speciálních kleštiček. Je to poměrně jednoduché a bezpečné, na druhou stranu to něco stojí. Kleštičky se dají v českých e-shopech sehnat za cenu od 100 Kč. Pro zpětné použití SIM do staršího zařízení budete potřebovat SIM adaptér, který pořídíte za pár desítek korun.
Druhá varianta je naopak zadarmo a je k tomu potřeba trocha šikovnosti a odvahy. Postup zmenšení SIM karty pomocí běžných, doma dostupných propriet si můžete prohlédnou na následujícím videu. Jediné co budete k tomuto postupu potřebovat je vytištěná šablona, dobře nabroušené nůžky nebo nůž, fix, pravítko a kousek izolepy. Pokud bude chtít ořezávat až na velikost NanoSIM, budete ještě potřebovat jemný smirkový papír, jelikož NanoSIM je o 0,09 mm tenčí než ostatní verze SIM karet.